top of page

Oportunitate de Angajare:

Expert Politici Publice și Tineret

Suntem în căutarea unui Expert în Politici Publice și Tineret care să faciliteze întâlnirile de lucru dintre grupul local de acțiune și reprezentanții administrației publice. Persoana potrivită va avea responsabilități extinse, contribuind la elaborarea de prezentări privind bunele practici în mecanismele de consultare publică la nivel global, în special cu accent pe implicarea tinerilor. De asemenea, va formula indicații pentru dezvoltarea unei platforme de consultare publică prietenoase și atractive pentru toate categoriile de populație, cu accent pe tineri. Contractul va fi încheiat pe o perioadă de 3 luni.

Responsabilități Principale:

Facilitare întâlniri de lucru:

• Eficientizează colaborarea dintre grupul local de acțiune și reprezentanții administrației publice.

• Asigură participarea echitabilă și implicarea tinerilor în procesele decizionale.

Bune Practici în Consultare Publică:

• Elaborează prezentări exemplificative privind mecanismele de consultare publică, evidențiind bune practici din diverse țări.

• Analizează și sintetizează informații relevante pentru a sprijini dezvoltarea de politici publice eficiente.

Indicații pentru Platforma de Consultare Publică:

• Formulează recomandări privind funcționalitățile esențiale pentru o platformă de consultare publică atractivă și accesibilă.

• Se concentrează asupra nevoilor și preferințelor tinerilor pentru a maximiza participarea acestora.

Protocol Local de Facilitare a Consultării:

• Formulează indicații cu privire la măsurile necesare în protocolul local, luând în considerare responsabilitățile instituționale și cetățenești.

• Contribuie la crearea unui mediu propice pentru consultare și participare civică.

Feedback și Rapoarte de Activitate:

• Oferă feedback constructiv în procesul de creare și pilotare a platformei de consultare publică.

• Elaborează rapoarte de activitate periodice pentru a evalua impactul și a identifica îmbunătățiri posibile.

Cerințe:

• Experiență anterioară în facilitarea întâlnirilor de lucru și consultare publică.

• Cunoștințe solide în politici publice și consultare civică, cu accent pe participarea tinerilor.

• Abilități excelente de comunicare și prezentare.

• Experiență în elaborarea de rapoarte de activitate și analize.

• Capacitatea de a lucra în echipă și de a colabora cu diverse părți interesate.

Cum să aplici:

Te invităm să trimiți CV-ul și o scrisoare de intenție la adresa andreea_buzec@yahoo.com până la data de 15/02/2023.Menționează în subiect "Expert Politici Publice și Tineret". Doar candidații selecționați vor fi contactați în vederea interviului.

Alătură-te echipei noastre pentru a contribui la dezvoltarea comunității și la crearea unor politici publice mai incluzive și eficiente!

bottom of page